Program 2018

Program för TellUs bok- & berättarmässa lördagen den 1 december 2018 (öppet kl 10 – 17)
(rev. 2018-11-09)

Stora scenen

10.30-11.00 Susanna Lönnqvist berättar om sitt författarskap och tillkännager finalisterna i Unga Berättare 2018


11.00-11.30 Gunnar Elfström kåserar om 1970-talets Linköping | BOKSLÄPP


11.30-12.00 Déa Solin om En spellista för sömnlösa nätter | internationell författarscen


12.00-12.30 Andrev Waldens jakt på det sista stora äventyret


12.30-13.15 Bengt Ohlsson om De dubbelt så bra  | moderator: Christer Fällman


13.15-14.00 Nordiska rådets litteraturpristagare Kjartan Fløgstad i samtal med Martin Ackerfors | internationell författarscen


14.00-14.30 Agneta Sjödin om drömmar och distans | moderator: Jan Holmbom


14.30-15.10 Elisabeth Åsbrink om pixlar i svensk självbild | moderator: Mats Granberg


15.10-15.40 Personligt samtal med Årets Deckarförfattare Emelie Schepp


15.40-16.10 Göran Redin berättar om sin prisade Lövberga-serie


Tidningshyllan

10.30-11.00 I farmors skafferi Emelie Karlsson ger sina bästa bakningstips i samtal med Jan Holmbom | BOKSLÄPP


11.00-11.30 Josefin Sandblom tar oss med in i Motalabornas sovrum


11.30-12.00 Lars-Ove Östensson | Konsthistorien på 30 minuter


12.00-12.30 Jan-Eric Karlström kåserar om bergsbrukets historia


12.30-13.00 Mirre Sennehed | Rätten till sin egen identitet – ett föredrag om hatbrott mot subkulturer


13.00-13.30 Ulf Holmertz | Vi kan väl ta en fika någon dag? | BOKSLÄPP


13.30-14.00 Från verklighet till thriller – Susanne Boll om boken Eldsystrar som bygger på hennes erfarenhet av att ha utsatts för en stalker


14.00-14.30 Ola Gustafsson | I Bråvalla Bokskog – bibliofila exkursioner


14.30-15.00 Viveka Adelswärd | Husens röster – vad berättar husen för oss?


15.00-15.30 Elisabet Höglund | Skulden jag bär på – två systrar, två världar


15.30-16.15 Jahanara Nuri och Supriti Dhar |Två fristadsförfattare berättar | moderator: Sofia Larsson | internationell författarscen


Barn & unga

Barnavdelningen

10.00-16.00 Tipspromenad med bokpriser


10.00-16.00 Pyssel och gör din egen ”Djungelmask”


10.00-16.00 Rolig tävling för hela familjen


10.00-13.00 Skapa din egen film med Medieverkstad Passagen


11.00-12.00 Teater Imba | Vår version av Tarzan


12.00-13.00 Kom och testa TV-spel


15.00-16.00 Kom och testa TV-spel


Speakers corner

11.30-11.40 Jan Holmbom | Läser ur Tre Kronor, Brahms och Dien Bien Phu


11.50-12.00 Malin Edgren | Presentation av romanen Att sörja de levande


12.00-12.10 Irene Ivarsson |Förlösande ord – från tystnadskultur till #metoo


12.10-12.20 Ann-Mari Tormalm | Presentation av boken Bruten åra


12.20-12.30 Ann-Mari Tormalm | Presentation av boken Bruten åra


12.30-12-40 Barbro Holm Ivarsson | Förlåt dig själv och andra – bli fri


12.40-12-50 Marie Länne Persson | Oral litterature


12.50-13.00 Marie Länne Persson | Oral litterature


13.00-13.10 Stina Nilsson Bassell | Fyra romaner – fyra kvinnoöden


13.10-13.20 Martin Wentzel | Jag var död i 8 minuter och kom tillbaka med livets nycklar


13.20-13.30 Carl Henrik Svenstedt | Östgötahistorier – att berätta före, under och efter


13.30-13.40 Sylvia Lidén Nordlund | Att undvika missförstånd och skapa samförstånd – om kommunikation


13.40-13.50 Agnetha Eriksson | läser ur boken Energierna avslöjar


13.50-14.00 Stefan Andersson | Han som hämnades – ny spänningsroman


14.00-14.10 Charlotta Lagerberg Thunes | Ord som vidrör själen


14.10-14.20 Geta Forsell & Anders Burén | Bitter Medicin – hur verkligt polisarbete går till vid utredning av grov brottslighet


14.20-14.30 Blanka Karlsson | Tre F i svenska arkiv: Forskning, Fynd på latin, Fäktning


14.30-14.40 Lennart Fält | Författaren Lennart Fält berättar om boken Schedevi – omsorg genom sjuttio år


14.40-14.50 Marielle Martinz | Var är Octavia? Marielle presenterar ”Norrköpings Fröken Friman” Octavia Lundell


14.50-15.00 Helena Stjernström | Tantpower!


15.00-15.10  Yvonne Waern | Kanarieöarnas gåtfulla historia


 

Scenen-i-ljusgården

11.00-11.30 Samtal med Malin Edgren om svensk asylpolitik och ensamkommande unga utifrån hennes antologi Vi som såg dem komma | I samarbete med Sensus


11.30-12.00 Eva Mattsson | Katarina Jagellonica – Makt & kärlek under renässansen


12.00-12.30 Ingrid Häggström | Bornholmsmodellen gör barnen läsberedda


12.30-13.00 Fantastiskt samarbete – ett panelsamtal med Jenny Töredal, Thomas Årnfelt, Ewa Broberg och Ulrica Edvinsson Sundin


13.30-14.00 Sveriges mysigaste feminist Anna Suvanna Davidsson om succéboken En apa i Rågsved


14.00-14.30 Mikael Sandlin | Från egenutgivare till utgiven på förlag – mina bästa tips


14.30-15.00 Berit Peukert | Idioterna i våra kyrkböcker | I samarbete med DIS-Filbyter


15.00-15.30 Lisbeth Engdahl | Tips för dig som vill släktforska | I samarbete med DIS-Filbyter


15.30-16.00 Martin Ackerfors | Ny poesibok med AI-genererade dikter


Växthuset – workshops

11.00-11.30 Att skapa en fantasyberättelse | Skriv och teckna med Östgöta Fantastik


11.30-14.30 Speedcoaching med Litterära konsulter


14.30-15.00 Att skapa en fantasyberättelse | Skriv och teckna med Östgöta Fantastik


15.00-17.00 Speedcoaching med Litterära konsulter


 

Poddscenen

10.30 LHC-podden | live!


11.30 Tomas Tränkner & Adam Lagerqvist | Hur startar man en poddcast? Tomas Tränkner och Adam Lagerqvist berättar hur man startar en podcast – med eller utan pengar.


13.00 Musikcirkeln | live!


14.30 Livepodd med spännande gäster – så här kan det gå till att spela in en podcast | live!


15.30 Att läsa in sin egen bok som ljudbok  | Dorotea Nicole Agborg om inläsning en av sin bok I stormens öga hos A Damn Studio


16.00 Ungdomspodden | live!


 

East Sweden Game Corner

10.00-17.00 Prova spelet Coridden som utvecklas av Aftnareld


10.00-17.00 Prova spelet Crystal Corruption som utvecklas av AmberWing


10.00-17.00 Träffa Girls in STEM


Forskarsalen

11.00 Visning kuriositetskabinettet


14.00 Visning kuriositetskabinettet


Bortre ljusgården

14.00-15.00 Myteri Förlag presenterar fotoutställningen Västsahara inifrån